26. května – 28. května 2020
26/5-28/5
2020

Jiří
Veselý

Datum narození
10. 07. 1993
věk
26
Místo narození
Příbram
Výška
198
Držení rakety
levá
Národnost
Česká republika
Žebříček (singl)
65
Profesionální kariéra od roku
2009
Bývalý nejlepší junior světa zatím v žebříčku dospělých vyšplhal nejvýše na 35. místo. Je majitelem dvou ATP titulů, pravidelným daviscupovým reprezentantem a dvojnásobným osmifinalistou Wimbledonu.

Životopis & statistiky

Rodák z Příbrami byl velkým talentem už od juniorských let. V roce 2011 vyhrál juniorské Australian Open a stal se světovou jedničkou. Následně byl vyhlášen i juniorským mistrem světa. V 19 letech pak přišly důležité milníky v přechodu mezi muže: Veselý se poprvé kvalifikoval na seniorský grandslam, připsal si premiéru v daviscupovém týmu a získal své první tituly na okruhu ITF. O rok později (2014) se pak blýsknul na Wimbledonu, kde došel z pozice divoké karty až do třetího kola. Porazil tehdy i Gaela Monfilse. V roce 2015 si český tenista připsal premiérový titul z okruhu ATP, když suverénním způsobem ovládl podnik v Aucklandu od kvalifikace až po finále. Díky tomuto úspěchu se ve stejném roce posunul až na 35. místo světa. Největší grandslamový úspěch pak přišel v roce 2016 na oblíbeném Wimbledonu, kde Veselý těsně podlehl až v osmifinále Tomáši Berdychovi. Stejný úspěch (osmifinále Wimbledonu) pak český tenista zopakoval o dva roky později. Po výsledkové stagnaci se Veselý vrátil v sezoně 2020 do parádní formy. Na turnaji v indickém Pune dokonce přidal v únoru svůj druhý ATP titul. O měsíc později pak skvělými výkony posunul český daviscupový tým na finálový turnaj v Madridu.

Vynucená koronavirová pauza tak pro Jiřího Veselého nepřišla zrovna ve šťastný okamžik. Dnes 26letý tenista měl alespoň dost času věnovat se své rodině – manželce Denise a roční dceři Sofince. Během karantény nezapomněl ani na české zdravotníky, které finančně podpořil.

Fotogalerie